عنوان : آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نه
متخصصین ایران طراحی سایت

به عنوان یک طراح سایت باید توانائی کار با نرم افزارهای مولتای مدیا را داشته باشید. از اینرو باید انواع فایلهای صوتی و فایلهای تصویری را بدانید تا بتوانید با مدیریت صحیح آنها بدرستی وب سایتی سبک و جذاب بسازید. فیلمهای کوتاه سایتی را به شهرت بالائی رسانیده که اکنون همه Utube و dailymotion را می شناسند. بازهم تاکید میشود اگرچه بنرها، فایلهای فلش سبک یا تصاویر متحرک در همه سایتها وجود دارد اما به کاربر خود توجه کنید و از کاربرد زیادی و بی دلیل این افکت ها پرهیز کنید.

 

1- نمایش فیلم

برای استفاده از مولتای مدیا در سایت نخست باید بدانید حجم فایلهای مولتی مدیای مورد استفاده باید تا حد امکان کم باشد. در ضمن باید بدانید کاربر هدف برای مشاهده فیلم به برنامه adobe flash player 10 یا بالاتر نیاز دارد که یک نرم افزار رایگان است و بهتر است لینک دانلود آنرا در سایت خود قرار دهید.

در ضمن باید بدانید کاربران معمولا از مهارت بسیار پائینی برخوردار هستند بنابراین استفاده از افزونه های مولتای مدیا فقط در صورت لزوم استفاده شود. تصاویر متحرک GIF در بسیاری موارد کافی است.

 

افزودن فیلم به صفحه کار تقریبا پیچیده ای است. من یک صفحه نمونه آماده کرده ام که بعد از اجرای این صفحه نمونه آن را با پسوند htm ذخیره کنید. در پوشه همراه با صفحه ذخیره شده یک اسکریپت جاوا را بدست خواهید‌ آورد که به دردتان خواهد خورد. از این صفحه و محتویات کد آن به عنوان template استفاده کنید. حفظ کردن کدنویسی فایده ندارد. یک template داشته باشید و هرگاه خواستید آنرا مطابق نیاز تغییر دهید. این template تقریبا کامل است و اگر کامپیوتر کاربر فاقد flash player باشد به صورت خودکار آن را دانلود و نصب می کند.

 

درج کنترل media palyer

استفاده از کنترل مدیاپلیر ساده ترین و بدون دردسرترین راه کار برای استفاده از موسیقی و فیلم در صفحه است. به کد زیر توجه کنید:

 

معرفی پارامترها

autostart : اگر این مقدار برابر true باشد آهنگ شما بعد از لود شدن شروع به پخش خواهد کرد و اگر برابر false باشد تا زمانی که کاربر دستور پخش را ندهد فایل موزیک پخش نخواهد شد. 
hidden : اگر این مقدار برابر true باشد کنترلر از دید کاربر پنهان خواهد ماند. 
loop : اگر این مقدار برابر true باشد موزیک بعد از اتمام دوباره شروع به پخش خواهد کرد و در صورتی که برابر false باشد 1 بار پخش خواهد شد. 
width : عرض کنترلر را تعیین میکند.توجه داشته باشید کم کردن عرض کنترلر باعث پنهان شدن تعدادی از امکانات (مانند کنترل صدا) خواهد شد اما اگر میخواهید آنرا در گوشه صفحه وبلاگ قرار دهید یا کدهای اختصاصی کاربر در بخش تنظیمات وبلاگ بایستی از مقادیری مانند 150 یا ۱140 استفاده کنید
height : ارتفاع کنترل را تعیین میکند .

 

popupجلوگیری از نمایش popup

اگر از کنترلهای نمایش فیلم در سایت خود استفاده کنید به هنگام تست صفحه، یک کادر زردرنگ ظاهر می شود که با صدای بادکنک مانندی به کاربر نشان می دهد برخی از سرویس های این سایت توسط ویندوز متوقف شده است. پنجره popup blocked زمانی ظاهر می شود که شما از اسکریپت های جاوا یا فلش در سایت خود استفاده کنید.

دقت کنید این اتفاق فقط زمانی می افتد که شما صفحات خود را در هارد کامپیوتر خود چک می کنید. برای حل این مشکل بهتر است برای کامپیوتر خود لوکال هاست تعریف کنید. اگر نمی توانید یا درحال حاضر این کار برایتان مقدور نیست قبل از تگ head از عبارتی مانند زیر استفاده کنید:

سپس تگ head را به دلخواه تکمیل کنید و هر نوع اسکریپت لازم را فراخوانی کنید. دیگر منوهای بلاک پاپ-آپ در صفحاتی که طراحی می کنید ظاهر نخواهد شد.

پاپ-آپ سوال: از تگ بالا در صفحه وب خود استفاده کردم اما لینکهای من دیگر کار نمی کند. چرا؟ درصورتیکه از این تگ استفاده کنید دیگر نمی توانید از آدرس نسبی استفاده کنید بلکه باید آدرس اینترنتی کامل به مسیر مورد نظر را وارد کنید.

 

پاپ آپ به عنوان یک کاربر اگر می خواهید سرویس پاپ-آپ ویندوز را برای سیستم خود غیرفعال کنید وارد کنترل پنل شده و پنل internet option را باز کنید. در زبانه privacy چک باکس block pop-ups را بردارید. البته ریسک این کار را باید با یک آنتی ویروس قوی از بین ببرید.

 

2- کار با صوت

 

مهمترین کار با صوت استفاده از افکتهای صوتی به عنوان پس زمینه صفحه است. در این صورت اگر وارد یک صفحه شوید همزمان یک موسیقی پخش خواهد شد. بسته به حجم فایل صوتی مورد استفاده به هنگان بالا آمدن کامل سایت موسیقی نیز پخش خواهد شد.

برای ایجاد موسیقی پس زمینه بهتر است از فایلهای صوتی سبک mid یا midi استفاده کنید. فایل mid فایل صوتی بسیار فشرده که به عنوان پس زمینه صوتی در وب بسیار استفاده می شود. از مهمترین خصوصیت آنها حجم بسیار کم آنها برای مدت زیادی موسیقی است. اینگونه فایلها فاقد صدای خواننده یا برخی از ادوات موسیقی هستند. برای استفاده از این فایلها درپس زمینه سایت یا بلاگ خود کد زیر را استفاده کنید.

ویژگی src

مهمترین ویژگی این تگ src است که مکان ذخیره صوت را نشان می دهد. برای آدرس دهی به صوت مانند آدرس دهی به هر منبع دیگری باید مفهوم url مطلق و url نسبی را بدانید که در بخش اول و چهرام تشریح شده است.

ویژگی loop

پارامتر loop تعداد تکرار شدن موزیک را تعیین میکند , اگر این مقدار برابر 1- باشد آهنگ شما به طور مداوم تکرار خواهد شد و اگر این مقدار برابر عددی بالاتر از صفر باشد به همین تعداد تکرار خواهد شد.

 

فشرده سازی صوت

 

سبک ترین نوع فایل صوتی برای استفاده در وب فایل های mid یا midi هستند. برای تبدیل فایل های صوتی به فایل mid می توانید از نرم افزار FL Studio استفاده کنید. اما اگر یک نرم افزار ساده، سبک و رایگان می خواهید نرم افزار Amazing Midi را با حجم 700Kb دانلود کنید.

اما همانطور که گفته شد نرم افزارهای فایلهای صوتی mid فاقد صدای خواننده هستند و فقط آهنگ صرف هستند. بنابراین اگر می خواهید موسیقی باکلام استفاده کنید اولویت با فرمت wma است. صوت wma نصف mp3 حجم دارد و موفق ترین فرمت مایکروسافت است. فایل های wav را به طور کلی فراموش کنید چون بسیار حجیم هستند. همچنین با استفاده از نرم افزارهای دیجیتال مانند jetaudio می توانید حجم فایل های صوتی را بسیار کاهش دهید. ادامه این بحث خارج از بحث طراحی سایت است و باید به دیگر بخش های سایت رجوع کنید.

 

در پایان آنکه استفاده از موسیقی در وبلاگ با وجود جاذبه اولیه آن میتواند باعث نارضایتی بازدیدکنندگان نیز شود و اصولا پخش موسیقی همراه با بازشدن وبلاگ چندان حرفه ایی نیست. در نظر داشته باشید که در صورتی که بازدیدکننده شما در محل کار ، اواخر شب یا در هنگام گوش دادن به موسیقی دیگری وبلاگ را برای مطالعه باز کند موسیقی وبلاگ شما می تواند باعث آزار وی شود.
همچنین با توجه به اینکه دانلود کامل فایل موسیقی برای کاربران Dailup بخصوص در ایران مدت زمان زیادی را می طلبد سعی کنید از فایلهای کم حجم استفاده کنید نرم افزارهایی وجود دارند که با کاهش کیفیت موسیقی حجم کلی فایل را به شکل محسوسی کاهش می دهند.
نظر شما درباره این مطلب:
مطالب مشابه

2

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نخست


متخصصین ایران طراحی سایت

اساس آموزش طراحی سایت ارائه شده در این بخش .....


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نخست         (اطلاعات بیشتر)

4

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس سه


متخصصین ایران طراحی سایت

مدیریت پیوندها: کار با HyperLink


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس سه         (اطلاعات بیشتر)

3

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس دو


متخصصین ایران طراحی سایت

 

اصول درج متن

تابحال توانسته اید یک صفحه فارسی برای شروع کار تهیه کنید. حال برای نوشتن متن.....

 

 

 

 

 

 


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس دو         (اطلاعات بیشتر)

5

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس چهار


متخصصین ایران طراحی سایت

معرفی تگ های متا

بدون شک وقتی اقدام به فراگیری طراحی سایت نموده اید آنقدر هوشمند...


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس چهار         (اطلاعات بیشتر)

6

آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس پنجم


متخصصین ایران طراحی سایت

طراحی جدول

به طور کلی از جدول برای طراحی فضای قالب وب...


آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس پنجم         (اطلاعات بیشتر)

7

آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس شش


متخصصین ایران طراحی سایت

آموزش CSS

واژه CSS مخفف Cascade Style Sheets جهت طراحی انواع ...


آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس شش         (اطلاعات بیشتر)