عنوان : آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس چهار
متخصصین ایران طراحی سایت

معرفی تگ های متا

بدون شک وقتی اقدام به فراگیری طراحی سایت نموده اید آنقدر هوشمند هستید که بدانید طراحی وب سایت در 10 صفحه نخواهد گنجید. آن چه در این مباحث گفته شده چراغ شما خواهد بود و باید بدانید تمرین و مطالعه بیشتری طلب می شود. در این بخش چند مساله مهم دیگر اضافه می شود. بعد از مطالعه این بخش شما کلیات طراحی وب را فرا گرفته اید. در ادامه به بخش دهم بروید تا وب سایت خود را در اینترنت بارگذاری کنید.

 

تکمیل کد شروع

مجموعه کد زیر را به عنوان یک template ذخیره کنید و در ابتدای هر صفحه وب استفاده کنید. شرح کدها را در زیر پیگیری کنید:

قالب یک وب سایت

 

برچسب !DOCTYPE

قبل ار هر چیز باید با استفاده ار تگ !DOCTYPE وب سایت خود را به مرورگر معرفی کنید. استفاده از این تگ الزامی نیست ولی توصیه می شود مورد استفاده قرار گیرد. اگر از نرم افزارهای طراحی وب استفاده کنید این تگ را به صورت خودکار اضافه می کند.

 

تکمیل برچسب html

بهتر است تگ html را با ویژگی xmlns به سایت www.w3.org بنیاد پشتیبانی از تگ های وب منتسب سازید. این کار نیز الزامی نیست اما توصیه می شود. در اینجا نیز اگر از نرم افزارهای طراحی وب استفاده کنید این تگ را به صورت خودکار اضافه می کند.

 

استفاده از برچسب های Meta

برچسب meta تگ انتهائی ندارد و در بخش head قرار می گیرند بنابراین از چشم کاربران به دور هستند اما برای موتورهای جستجو بسیار با اهمیت هستند. می توانید در ویژگی content شرحی کوتاه و یک خطی را به اطلاع جستجوگر وب برسانید و ویژگی Name را روی description تنظیم کنید.

مهمترین ویژگی برچسب متا معرفی کلید واژه های سایت است که برای جستجو گرها بسیار با اهمیت است. کلید واژه های سایت خود را در ویژگی content وارد کنید و ویژگی Name را روی keywords تنظیم کنید. هر واژه را با یک کاما جدا کنید.

پشتیبانی از فارسی

صفحات وب فارسی باید utf یا unicode باشند در غیر اینصورت وازگان توسط مرورگر قابل فهم نخواهند بود. از کد زیر در بخش head استفاده کنید. توضیحات بیشتری در بخش اول آمده است.

 

طراحی قالب صفحه

در مورد طراحی قالب بخش head می توان الگوئی مانند بالا را استفاده کرد و با اطمینان گفت این الگو برای بخش head یک الگوی کامل است اما در مورد بخش body این مساله بسیار سلیقه ای است. تنها می توان توصیه کرد تا جای ممکن برای دسته بندی مطالب از بکارگیری سطرها و ستونها متعدد table اجتناب کنید. یک راه کار بسیار مناسب الگوبرداری از دیرگان است.

 

الگوبرداری از دیگران

یک راه کار بسیار مناسب برای شروع کار طراحی وب استفاده از وب سایت های دیرگان است. وقتی سایتهای مناسبی را هنگام جستجو مشاهده نمودید دستیابی به کدهای این سایت ها به اندازه یک کلیک زمان می برد. در مرورگر مورد استفاده از منوی view گزینه source را انتخاب کنید. حاصل مدتها زحمت متخصص ترین طراحان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به طور پیش فرض این کدها در برنامه notepad باز خواهد شد. آنها را ذخیره کرده و سپس تحلیل کنید.

 

دستیابی به فایلهای css دیگران

وقتی از منوی view گزینه source را انتخاب کردید و کدها را بدست آوردید به احتمال زیاد هنگامیکه کدها را دوباره با فرمت htm ذخیره نمودید همه چیز به هم ریخته خواهد بود. این به خاطر این مساله است که طراحان برای قالب بندی سایت ها حتما از css های خارجی استفاده می کنند. برای دستیابی به فایل های css خارجی طراحان باید صفحه وب را با فرمت htm ذخیره کنید. آنگاه در کنار صفحه ذخیره شده حتما یک پوشه مانند زیر خواهید دید.

این پوشه محتوی کلیه فایلهای css و تصاویر استفاده شده در وب سایت مورد بررسی است. برای تحلیل بیشتر خودتان اقدام کنید.

 

 صفحات اینترنتی در IE 6 و نسخه های پائینتر به صورت پیش فرض به صورت htm ذخیره می شوند اما در مرورگرهای نسخه های بالاتر به صورت پیش فرض به شورت single web page ذخیره می شوند. پسوند این فایلها mht است و اگر چه شما از آن پوشه زردرنگ مزاحم نجات پیدا خواهید کرد اما دیگر منابع با ارزشی مانند اسکریپت های جاوا یا فایلهای css‌را از دست خواهید داد. بنابراین هنگام ذخیره صفحه ها با اینترنت اکسپلورر 7و 8 یا بعدها بالاتر از قسمت save as type گزینه htm را انتخاب کنید.

 

ثبت سایت در موتورهای جستجو

زمانیکه صفحات وب خود را طراحی کردید و مطابق بخش 10 وب سایت خود را در اینترنت راه اندازی کردید باید سایت خود را در موتورهای جستجو ثبت کنید. در زیر چندین آدرس مهم در زیر آمده است:

ثبت در جسجوگر گوگل: http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

ثبت در جستجوگر یاهو: http://search.yahoo.com/info/submit.html

ثبت در جستجوگر مایکروسافت: http://beta.search.msn.com/docs/submit.aspx

چند وب سایت فارسی معتبر نیز برای ثبت توصیه می شود:

افزایش ترافیک سایت

پس از ثبت سایت در موتورهای جستجو مدتی طول می کشد تا سایت شما رسما ثبت شود. در گذشته موتورهای جستجو بیشتر براساس کلید واژه های بخش متا جستجو را انجام می دادند اما اکنون محتوا بررسی می شود. تکنیک های جدید خزنده و اسپایدر در جستجو همه چیز را متحول کرده است و مطمئن باشید هیچ عصای جادوئی برای افزایش ترافیک سایت وجود ندارد. یکی از بهترین کارها پس از ثبت سایت در موتورهای جستجو تبادل لینک با سایتهای پرتردد و معتبر است.

 

همیشه نکاتی هست

هر چه از یک زبان یا برنامه بیاموزید همیشه نکاتی هست. به وب سایت های آموزشی دیگر هم سری بزنید اما یادتان باشد فقط خودتان می توانید همه چیز را تغییر دهید.
نظر شما درباره این مطلب:
مطالب مشابه

2

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نخست


متخصصین ایران طراحی سایت

اساس آموزش طراحی سایت ارائه شده در این بخش .....


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نخست         (اطلاعات بیشتر)

4

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس سه


متخصصین ایران طراحی سایت

مدیریت پیوندها: کار با HyperLink


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس سه         (اطلاعات بیشتر)

3

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس دو


متخصصین ایران طراحی سایت

 

اصول درج متن

تابحال توانسته اید یک صفحه فارسی برای شروع کار تهیه کنید. حال برای نوشتن متن.....

 

 

 

 

 

 


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس دو         (اطلاعات بیشتر)

6

آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس پنجم


متخصصین ایران طراحی سایت

طراحی جدول

به طور کلی از جدول برای طراحی فضای قالب وب...


آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس پنجم         (اطلاعات بیشتر)

7

آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس شش


متخصصین ایران طراحی سایت

آموزش CSS

واژه CSS مخفف Cascade Style Sheets جهت طراحی انواع ...


آموزش کامل طراحی سایت(متخصصین ایران) - درس شش         (اطلاعات بیشتر)

10

آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نه


متخصصین ایران طراحی سایت

به عنوان یک طراح سایت باید توانائی کار با...


آموزش کامل طراحی سایت (متخصصین ایران)- درس نه         (اطلاعات بیشتر)