عنوان : اضافه نمودن کدهای سی‌شارپ به ابزارهای خوددرس6(متخصصین ایران)
متخصصین ایران طراحی سایت
 • اضافه نمودن کدهای سی‌شارپ به ابزارهای خود

در ادامه بخش قبل، شما پنجره‌ای را که در آن یک button قرار داده‌اید را مجدداً فراخوانی کرده. پنجره‌ای شبیه به تصویر زیر را می‌بایست داشته باشید.

کاری که در این بخش آموزشی خواهیم کرد این هست که می‌خواهیم در کاربر ما بر روی button کلیک کند؛ با کلیک کردن بر روی آن، کدی را که نوشته‌ایم (یک پنجره‌ی پیغام یا هشدار) برای او به نمایش درآید. برای دیدن کد‌های پشت‌پرده‌ی button، بر روی button خود دوبار کلیک کنید (دابل کلیک.) کدهای زیر را مشاهده خواهید کرد:

تنها تفاوتی که ممکن است در این پنجره نسبت به آخرین باری که آن را دیده‌باشید، وجود داشته باشد این است که کد‌های اضافی زیر مربوط به button شما می‌باشد.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)

{

}

اگر تعریف متدها (Method) را هنوز به‌خاطر داشته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که این نیز یک نوع متد است که یک‌سری دستورات خاصی را که مابین دو براکت قرار می‌گیرد را اجرا می‌کند. نام این متد، button1_click است. نام button1 به‌این خاطر است که اگر در properties این ابزار دقت کنید، خصوصیتی به نام Name وجود دارد که در مقابل آن button1 است. دقت کنید که دو خصوصیت Name و Text کاملاً از یک‌دیگر جدا و عملکرد متفاوتی دارند! Text نام نمایشی است؛ اما Name، نام شیء است که درهنگام برنامه‌نویسی، بتوانید از آن استفاده کنید.

در قسمت دوم از نام این متد، _click وجود دارد. به این بخش اصطلاحاً Event یا رویداد می‌گویند. Event-های دیگری نیز وجود دارند؛ مانند LocationChanged (یعنی هنگامی که یک شیء جایش تغییر پیدا کند، کدهای نوشته شده اجرا شوند) یا TextChanged (هنگامی که مثلاً در یک جعبه‌متن، متن آن تغییر کند، کدهای نوشته شده اجرا شوند) و …

شما در رابطه با Event-ها در آینده به‌طور مفصل‌تری آشنا خواهید شد، پس فعلاً عجله‌ای نداشته‌باشید.

اگر در داخل پرانتز دقت کنید، عبارت زیر را می‌یابید:

object sender, EventArgs e

به این دو عبارت، آرگومان (argument) می‌گویند. یکی از آن‌ها sender است؛ دیگری e! فعلاً تا همین‌قدر که به این دو آرگومان می‌گویند، بدانید و نگران آن‌ها نباشید؛ آرام آرام متوجه کاربرد و منظورشان می‌شوید.

اما برویم به سراغ اصل کار؛ نوشتن کد در میان دو براکت جهت اجرا! یک خط کد در این بین اضافه خواهیم کرد و ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

کاری که می‌خواهیم انجام دهیم این است که با کلیک کردن بر روی button، یک پنجره خطا، هشدار و یا اطلاعات نمایش داده شود.

حال، نشانگر موس را در میان دو براکت قرار داده و ابتدا تنها حرف «M» را وارد کنید. منوی IntelliSense مجدداً ظاهر می‌شود.

حال، در ادامه حرف M، سه حرف بعدی مقابل را وارد کنید: «ess». منوی IntelliSense کمی پایین‌تر خواهد آمد.

گزینه‌ی مورد نظر ما، MessageBox است. آن را به‌صورت کامل تایپ، یا آن را انتخاب کنید. کد زیر برای شما در مابین دو براکت قرار می‌گیرد:

اکنون، یک نقطه در ادامه MessageBox قرار دهید؛ خواهید دید که مجدداً منوی IntelliSense برای شما نمایان می‌شود.

سه گزینه برای شما قرار دارد؛ که همه آن‌ها متد هستند، چونکه می‌توانید اینطور استدلال کنید که تمامی آن‌ها، آیکون بنفش رنگ را دارند! شما گزینه Show را انتخاب کنید. (یا آن را بنویسید)

چون Show، یک متد (Method) می باشد، پس ما نیاز به یک جفت پرانتز داریم. پس یک پرانتز باز کنید!

همین‌که پرانتز را باز می‌کنید، یک کادر زرد رنگی برای شما نمایش داده می‌شود و به شما می‌گوید که چطور می‌توانید از این متد استفاده کنید. ۲۱ حالت متفاوت برای استفاده از متد Show وجود دارد که می‌توانید با استفاده از کلید‌های جهت، آن‌ها را مشاهده کنید. اما فعلاً لازم نیست خودتان را با آن‌ها درگیر کنید. فعلاً تنها خط زیر را در ادامه پرانتز بنویسید:

“My First Message”

در نهایت، یک پرانتز بسته قرار دهید و با گذاشتن یک semicolon (یعنی ;)، به سی‌شارپ بگویید که این خط از کد در اینجا به اتمام رسید.

حالا اگر یک نگاه کلی به کدی که نوشته‌اید بیاندازید، احتمالاً متوجه می‌شوید که متنی که قرار است بصورت پیغام برای شخص مقابل نشان داده شود، همان متنی است که به رنگ قرمز می‌باشد.

اول از همه، با مراجعه به منوی File، بر روی Save all کلیک کرده تا پروژه خود را طبق بخش‌های پیشین آموزش، ذخیره کنید.

اکنون وقت آن رسیده‌است که برنامه خود را اجرا کرده و از آن لذت ببرید. به منوی Debug مراجعه کنید و بر روی Start Debugging کلیک کنید. یا می‌توانید کلید F5 را فشار دهید.

برنامه شما همانند تصویر فوق اجرا می‌شود. بر روی button کلیک کنید تا ببینیم چه می‌شود …

 نظر شما درباره این مطلب:
مطالب مشابه

50

اولین خط کد در سی‌شارپ درس 3(متخصصین ایران)


متخصصین ایران طراحی سایت

در این بخش نیز، ما شروع به نوشتن اولین...


 اولین خط کد در سی‌شارپ درس 3(متخصصین ایران)         (اطلاعات بیشتر)

52

ورود به محیط Windows Form Application در سی‌شارپ(متخصصین ایران)


متخصصین ایران طراحی سایت

در Windows Form Application، محیطی به نام Form وجود دارد ...


 ورود به محیط Windows Form Application در سی‌شارپ(متخصصین ایران)         (اطلاعات بیشتر)

54

اضافه کردن کنترلرها به Form خالی خوددرس5(متخصصین ایران)


متخصصین ایران طراحی سایت

اولین کاری که در این بخش قرار است انجام دهیم...


 اضافه کردن کنترلرها به Form خالی خوددرس5(متخصصین ایران)         (اطلاعات بیشتر)